Nowy przystanek autobusowy linii nr 16

Kilka dni temu w Górnej Wapienicy powstał nowy a w zasadzie tymczasowy przystanek autobusowy MZK linii nr 16 na skrzyżowaniu ulicy Zapora i Kopytko. Jest to pętla końcowa tej linii. W związku z przebudową ulic Tartacznej i Zapora dotychczasowy przystanek autobusowy znalazł się w centrum robót budowlanych, a co za tym idzie ruch pieszych został utrudniony. Jeszcze niedawno w miejscu obecnego przystanku mieścił się ponad 100-letni niewielki budynek, który miał swoją ciekawą historię tej części Wapienicy. W budynku tym mieściła się jeszcze przed II wojną światową remiza strażacka, a w okresie powojennym mała kuźnia i lokalny Bar Kopytko. W późniejszym okresie budynek był zamieszkały i prowadzone w nim były również usługi szewskie. Ostatecznie z powodu bardzo bliskiego położenia budynku z poszerzaną ulicą Zapora,  został on przeznaczony do rozbiórki, do której doszło w czerwcu i lipcu 2015 roku.

Teoretycznie istniała możliwość poszerzenia ulicy Zapora na wysokości rozebranego domku zabierając przeciwległą stronę pobocza i niektórych posesji. Chyba jednak nikt z osób decydujących o rozbiórce tego małego obiektu nad tym faktem się nie zastanowił. Nie widząc walorów estetycznych budynku zwyciężyły zapewne względy ekonomiczne.

Nowa pętla linii nr 16 na skrzyżowaniu ulic Kopytko i Zapora:

przystanek

Budynek na początku rozbiórki:

dom z historią Wapienicy

Budynek pod koniec rozbiórki:

wyburzenie budynku

Po rozbiórce w lipcu 2015 roku:

Stan po rozbiórce

Dodaj komentarz

Wypełnij wszystkie pola formularza!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>