Wapienica bez dymu – pal w piecu od góry!

Drodzy Mieszkańcy!

Rozpoczynamy (na nasze skromne możliwości) kampanię „Wapienica bez dymu”! Wraz z Radą Osiedla Biała Krakowska próbowaliśmy przed wakacjami zainteresować nią ratusz, ponieważ minimalnym kosztem można osiągnąć fantastyczne rezultaty, no ale… Nie udało się.

Dlatego korzystając z ogromnej wiedzy społeczników z inicjatyw RYBNIK BEZ DYMU i Czyste ogrzewanie wydrukowaliśmy materiały zachęcające do podjęcia próby palenia w piecu węglem od góry – oszczędnie, czysto i wygodnie. Nie musisz zmieniać pieca na „wypasiony” kocioł z podajnikiem, nie musisz inwestować w infrastrukturę. Wystarczy, że zmienisz nawyki i zaczniesz rozpalać od góry! Oczywiście wykluczone jest spalanie śmieci i najgorszej jakości opału, ale zakup węgla i tak Ci się zwróci – zmiana metody palenia to 30% oszczędności paliwa.

Na razie wydrukowaliśmy plakaty, w drukarni jest 500 ulotek, które będziemy przyklejać do pojemników na popiół. Plakaty powędrowały na skład opału w Wapienicy, na wszystkie tablice Rady Osiedla, do sklepów, Domu Kultury. Musimy jeszcze pójść z prośbą do księdza proboszcza  :)

W każdym razie: jeśli jesteś zainteresowany lub masz sąsiada, który kopci Ci pod oknem tak, że czujesz już nowotwór powoli chlupiący w płucach, nie zwlekaj! Wejdź na www.czysteogrzewanie.pl - znajdziesz tam bardzo dokładne instrukcje, dane i statystyki dotyczące palenia od góry oraz materiały do wydrukowania (co by wrzucić sąsiadowi do skrzynki). Oczywiście można także skorzystać z systemu miejskich dopłat do modernizacji kotłowni. To sposób droższy, ale wygodniejszy: wymieniamy kocioł na automatyczny i obchodzi nas tylko uzupełnianie podajnika. Nie każdego jednak stać na wyłożenie kilku tysięcy złotych i nie każdy chce je wyłożyć.

Gdyby ktoś potrzebował materiałów, proszę się nie wahać i skontaktować z Radą Osiedla. Wszystko jest też na www.czysteogrzewanie.pl 

Wszystkie materiały zostały wydrukowane (nie po raz pierwszy zresztą) dzięki finansowej uprzejmości Rad-Net, Stacji Kontroli Pojazdów w Wapienicy. Dziękujemy!

Udostępniajcie ten wpis, udostępniajcie stronę Czyste Ogrzewanie, namawiajcie znajomych, którzy kopcą, do prostej zmiany nawyków. Nie naprawimy problemów w całym mieście, ale możemy razem spróbować oczyścić powietrze w Wapienicy. Kto wie, może w przyszłym roku znajdzie się w miejskiej kasie bardzo drobna kwota na profesjonalny wykład połączony z pokazem palenia od góry. Jeśli nie, znajdziemy sponsora.

Marceli Wójcik
marceli.wojcik@gmail.com

Dodaj komentarz

Wypełnij wszystkie pola formularza!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>