To nie mgła. Od wczoraj nad miastem wisi chmura pyłu zawieszonego PM10. Wczoraj wieczorem stężenie tej rakotwórczej mieszaniny zostało przekroczone siedmiokrotnie.
Apelujemy do mieszkańców Wapienicy ogrzewających domy węglem – spróbujcie metody palenia węglem od góry! Rada Osiedla Wapienica prowadzi kampanię informacyjną zachęcającą do wypróbowania tej bezkosztowej metody. Ulotki są dostępne w punktach usługowych i sklepach, między innymi na stacji diagnostycznej Rad-Net, aptece przy Biedronce, sklepie spożywczym przy Regera, centrum stomatologicznym Omega, a przede wszystkim na składzie opału przy ul. Międzyrzeckiej. Palenie od góry to oszczędność opału, czasu, pieniędzy, większa efektywność cieplna i przede wszystkim – wielokrotnie niższa emisja trucizny do atmosfery! W kieszeni zostaje na dodatkową tonę węgla, a sąsiedzi mogą spróbować otworzyć okno bez obawy, że meble pokryje warstwa brudnego pyłu, a nos zwiędnie od smrodu. Komplet informacji i instrukcje na www.czysteogrzewanie.pl
Zazwyczaj zachęcamy do spacerów po pięknej Dolinie Wapienicy, ale w dniach takich jak wczoraj i dziś ostrzegamy przed aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu. Niestety, pompowanie do płuc takich ilości pyłów może skończyć się tragicznie.
Co możemy zrobić?
1. Zmienić przyzwyczajenia – zrezygnować z miałów na rzecz węgla, następnie nauczyć się rozpalać od góry. Można także zapisać się do programu oferującego dopłaty do kotła niskiej emisji, ale to i tak swoje kosztuje. Łatwiej samemu spalać dobrą metodą, nawet jeśli Twój piec to dwudziestoletni kopciuch.
2. Zagadnąć sąsiada, który kopci. Opowiedzieć o metodzie, odesłać na www.czysteogrzewanie.pl, wrzucić ulotkę do skrzynki (mamy jeszcze trochę, można się zgłosić do rady osiedla lub samemu wydrukować ze strony www).
3. Denuncjować. Niestety – jeśli wiesz, że ktoś spala w przydomowym piecu śmieci, odpady, lakierowane meble, tkaniny i inne dziadostwo, dzwoń po straż miejską. Taki ktoś truje Ciebie i Twoją rodzinę.
Na razie, dzięki Rad-Net, wydrukowaliśmy plakaty i ulotki własnym sumptem. W przyszłym roku chcemy, by w akcję włączyły się pozostałe rady osiedlowe oraz Wydział Ochrony Środowiska UM.
Walczmy, jak możemy ze smogiem, bo już jesteśmy wielką, czerwoną plamą na mapie Europy. Liczbę zgonów spowodowanych zanieczyszczonym powietrzem w Polsce szacuje się na 45 000 rocznie. Jeśli każdy z nas nie zacznie walki ze smogiem od siebie i otoczenia, możemy tę liczbę w szybkim czasie podwoić.
Pamiętaj! Jesteśmy także na facebooku: KLIK!