W dniu 11 stycznia 2020 roku w Bielskim Centrum Kultury odbyła się 27. gala Ikara, Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki. Za osiągnięcie roku 2019 statuetkę otrzymali autorzy wydanej w 2019 roku książki „Bielsko-Biała i okolice w dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej” Wiesław Dziubek i Wojciech Kominiak.
źródło: fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB (na zdjęciu Wiesław Dziubek)
Pierwszy raz w historii główna statuetka bielskiego Ikara powędrowała do naszej dzielnicy, ponieważ Wiesław Dziubek od urodzenia jest mieszkańcem Wapienicy. W tym miejscu należy wspomnieć, że Wiesław Dziubek jest wapienickim filantropem, członkiem Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego oraz założycielem portalu historycznego miłośników Bielska-Białej www.beskida.pl, której Fanpage na portalu społecznościowym facebook ma już 12 tysięcy sympatyków. Nagroda Ikara jest uhonorowaniem jego wieloletniej pracy, którą wykonuje dla idei, poświęcając na nią cały swój wolny czas i pieniądze. Wiesław Dziubek od wielu lat w kraju i za granicą zbiera materiały w postaci fotografii, pocztówek, wywiadów z mieszkańcami Wapienicy, aby stworzyć monografię o historii naszej pięknej dzielnicy. Po to, aby dotrzeć do jak największej ilości źródeł informacji o naszej dzielnicy Wiesław Dziubek stworzył również stronę wapienica.info, z której dzięki jego uprzejmości korzysta Rada Osiedla Wapienica.
Niestety na chwilę obecną, wciąż brakuje odpowiedniej ilości materiałów, aby monografia o historii Wapienicy mogła zostać wydana, dlatego zwracamy się do byłych i aktualnych mieszkańców Wapienicy o pomoc. Jeżeli dysponujecie Państwo historycznymi zdjęciami lub pocztówkami z naszej dzielnicy lub też znacie osoby, które mają wiedzę o historii naszej dzielnicy prosimy o kontakt za pośrednictwem strony wapienica.info lub beskidia.pl. Z uwagi na fakt, że ostatnia publikacja Wiesława Dziubka i Wojciecha Kominiaka odniosła ogromny sukces, mamy gwarancję, że jakość monografii o historii Wapienicy będzie na najwyższym poziomie. Miejmy nadzieję, że nagroda Ikara otworzy Wiesławowi Dziubkowi drzwi do źródeł historycznych, do których wcześniej nie było dostępu.