Na początku lutego Urząd Miejski w Bielsku-Białej uruchomił aplikację i interaktywną mapę, która umożliwia zgłaszanie awarii oświetlenia, porzuconych pojazdów, dziur w drogach, chodnikach, przepełnionych śmietników, zniszczonych wiat przystankowych itp. Serwis jak dotąd działa przejrzyście i sprawnie: zdarzenia są odnotowywane, weryfikowane i oznaczane na mapie jako zrealizowane wraz z komentarzem urzędników.
W obrębie Wapienicy mamy na razie kilkanaście zgłoszeń – cztery już doczekały się odpowiedzi. W przypadku dzikiego wysypiska i porzuconego wraku samochodu patrol Straży Miejskiej nie ujawnił powyższych, a (ledwo zrozumiała) uwaga mieszkańca dotycząca organizacji ruchu przy remontowanej ul. Międzyrzeckiej została przekazana do kierownika budowy.
Najciekawsza jest jednak odpowiedź dotycząca zniszczonych wiat przystankowych: okazuje się, że „wiata jest własnością Fundacji Rozwoju Miasta Bielska-Białej z siedzibą w Bielsku-Białej przy ul. Władysława Broniewskiego 60. Z tego powodu służby MZK odpowiedzialne za stan techniczny wiat przystankowych nie mogą przeprowadzić naprawy tego zadaszenia będącego własnością prywatną”.
Potwierdziliśmy tę informację w MZK – w całym mieście historia się powtarza (dotyczy ok. 20 wiat). Sprawa ciągnie się od wielu lat, a Gmina podjęła kroki, by wiaty przejąć – na korzyść miasta zostało rozstrzygniętych kilka procesów sądowych. Rzecznik Urzędu Miejskiego Tomasz Ficoń potwierdził w rozmowie telefonicznej, że sprawa jest o tyle skomplikowana, że Fundacja Rozwoju Miasta Bielska-Białej część wiat postawiła kilkanaście lat temu na terenach prywatnych. Gmina od lat próbuje przejąć całkowitą kontrolę nad wszystkimi wiatami, ale nie ma żadnej możliwości prawnej operować na działkach, które należą do prywatnych podmiotów. Wszystko wskazuje na to, że to niestety także przypadek wiat przystankowych w Wapienicy (wysyłamy zapytanie do Wydziału Mienia Gminnego UM).
Rzecznik UM podał także przykład wiaty przy ul. 3 Maja (przy Dworcu): miasto postawiło nowe wiaty przystankowe, ale nie może usunąć starych, bo formalnie należą do Fundacji Rozwoju Miasta Bielska-Białej, która znajduje się w stanie upadłości.
Zachęcamy do korzystania z mapy na www.zgloszeniabb.pl lub za pomocą aplikacji dostępnej w Google Play.