Budynek stacji kolejowej

Stacja Lobnitz

Stacja „Lobnitz”

Budynek stacji kolejowej w Wapienicy powstał w 1888 wraz z linią kolejową. Budynek ten powstał wg tego samego projektu co pobliski dworzec Jaworze-Jasienica. Od samego początku istnienia stacja kolejowa obsługiwała zarówno składy osobowe jaki i towarowe. Od końca XIX wieku rozwijająca się turystyka piesza ściągała dziesiątki turystów, którzy właśnie często przybywali do Wapienicy drogą kolejową, gdyż była bardziej powszechna i tańsza. Ponadto w Wapienicy i pobliskich Aleksandrowicach znajdowało się wiele zakładów przemysłowych, do których licznie przybywali robotnicy własnie koleją. Szacuje się, że w samych latach 60. XX wieku przez stację kolejową Wapienica codziennie przewijało się nawet 5000 podróżnych głównie z zakładów:

  • Aleksandrowickie Zakłady Przemysłu Lniarskiego „Allen”
  • Bielskie Zakłady Futrzarskie „Beskidiana” 
  • Fabryka Pił i Narzędzi „Wapienica”
  • Fabryka Domów

Niestety z czasem kiedy większość zakładów pracy została zlikwidowana znaczenie stacji kolejowej jak i samego budynku znacznie zmalało. 24 kwietnia 2003 roku zlikwidowano kasę biletową, niedługo potem w tym samym roku zamknięto poczekalnię dla podróżnych. Od 10 stycznie 2009 całkowicie został zawieszony ruch pociągów pasażerskich na odcinku Bielsko-Biała – Cieszyn.

Budynek stacji kolejowej niszczeje, okna są porozbijane, sama poczekalnia jest w opłakanym stanie.  Na piętrze budynku stacji znajduje się mieszkanie, które obecnie jest użytkowane. Tuż koło budynku stacji znajdują się  semafory świetlne, z których jeden nadal działa pomimo całkowitego zawieszenia połączeń. 

Zgodnie ze zmieniającą się sytuacją polityczną stacja nosiła nazwy:

  1. Lobnitz (1888-1921) 
  2. Wapienica (1921-1939) 
  3. Lobnitz (1939-1945) 
  4. Wapienica (1945-1979) 
  5. Bielsko Biała Wapienica (od 1979)

 

Stan budynku stacji kolejowej w Wapienicy (grudzień 2015):