Cel strony

Wapienica LobnitzPierwsza wzmianka w historycznych dokumentach o Wapienicy (niem. Lobnitz), pochodzi z końca szesnastego stulecia. Pomimo nie tak krótkiej historii miejscowość ta nie doczekała się do dnia dzisiejszego dokładnego opracowania swoich dziejów. Autorzy artykułów czy książek w różnych okresach wymieniają co prawda Wapienicę, ale praktycznie zawsze przy okazji opisywania spraw Bielska – pobliskiego i znaczącego ośrodka przemysłowego i włókienniczego. Zarówno w czasach austrowęgierskich, jak i w 20-leciu międzywojennym czy w okresie PRL-u nikt nie opisał szczegółowo dziejów Wapienicy. Zazwyczaj były to tylko drobne artykuły w bielskiej czy cieszyńskiej prasie przy okazji różnych wydarzeń, budowy obiektów przemysłowych, wypadków w zakładach pracy czy powstania zapory wodnej. Również po wcieleniu miejscowości tej do granic Bielska-Białej w 1977 roku stan rzeczy praktycznie nie uległ zmianie. Czy Wapienica zatem nie jest warta większej uwagi, czy jest na tyle mała terytorialnie i małoistotna z punktu widzenia spraw społecznych i gospodarczych, żeby nie poświęcić jej osobnej publikacji?

Wydaje się jednak, że z kilku istotnych względów warto dokładniej przyjrzeć się tej beskidzkiej, jeszcze niedawno wsi, a obecnie dzielnicy Bielska-Białej. Pierwszą istotną kwestią był przemysłowy charakter Wapienicy, w odróżnieniu od innych typowo rolniczych pobliskich miejscowości. Wzdłuż granicznej rzeki, która rozdziela Wapienicę od Kamienicy, Aleksandrowic i Starego Bielska powstało w XIX wieku kilka zakładów przemysłowych, mających niemałe znaczenie w kształtowaniu tej miejscowości, szczególnie w całym XX wieku. Inną równie ważną sprawą dla Wapienicy było utworzenie w 1931 roku unikatowej pod kilkoma względami jak na owe czasy zapory wodnej, którą otwierał sam Prezydent Ignacy Mościcki. Niebagatelne znaczenie ma również położenie geograficzne Wapienicy i jej ukształtowanie terenu. Piękne góry i rozległe lasy sprzyjały rozwojowi na tym terenie turystyki, dzięki czemu na przełomie XIX i XX wieku powstało tu wiele pensjonatów, rodzinnych sklepów i restauracji. Bardzo istotną kwestią w kształtowaniu obecnego charakteru Wapienicy miały również zdarzenia z 1945 roku. Wtedy to  nastąpiła w dużej mierze „wymiana” mieszkańców – znaczna część niemieckich rodzin stanowiących jednocześnie większość ówczesnych wapieniczan opuściła swoje domy i wyjechała na stałe głównie do Niemiec i Austrii, uciekając przez wkraczającą Armią Czerwoną. Skutki „wymiany” mieszkańców są mocno odczuwalne do dnia dzisiejszego.

Głównym celem serwisu Wapienica.info jest informowanie, a także integrowanie mieszkańców Wapienicy za pomocą opublikowanych w serwisie najważniejszych informacji o dzielnicy. Przedstawiane tu informacje dotyczą zarówno spraw bieżących jak i historycznych. Portal Wapienica.info nawiązał  współpracę z Radą Osiedla Wapienica, dzięki czemu są tu publikowane ważne sprawy dla lokalnej społeczności. Po zdobyciu  znaczącej ilości kompetentnych materiałów zarówno historycznych, jak i współczesnych planuje się opracowanie kroniki w wersji drukowanej.

 Od kilkunastu miesięcy trwają prace w celu zarchiwizowania dokumentów, m.in. zdjęć, pocztówek, filmów, świadectw szkolnych, itp. W chwili obecnej są przeprowadzane wywiady z mieszkańcami, którzy mieszkają, bądź mieszkali w Wapienicy i chcą podzielić się wiedzą na tematy z dawnych czasów (np. życie rodzinne i zawodowe, spędzanie wolnego czasu, anegdoty, ważne zdarzenia, itd.). Rozmowy są przeprowadzane zarówno z leciwymi mieszkańcami, jak i spadkobiercami, którzy z przekazów rodzinnych podają istotne informacje.

Zwracam się jednocześnie z prośbą zarówno do osób, które zechciałyby podzielić się swoją wiedzą, wspomnieniami lub materiałami  o kontakt z autorem serwisu.

Oficjalna ulotka inicjatywy:

Plakat wapienica-lobnitz

Dodaj komentarz

Wypełnij wszystkie pola formularza!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>