Nocny Bieg na Orientację w Wapienicy

W imieniu organizatorów miejskich zawodów w biegu na orientację „Bielsko-Biała Nocą” serdecznie zapraszamy na pierwsze tegoroczne zawody, które odbędą się 23 września 2021 roku (czwartek) w Wapienicy.

 

Centrum zawodów: Dom Kultury w Wapienicy ul. Cieszyńska 398

Start w godz. 17:30-20:30 (minuta startowa wybierana przy zgłoszeniu)

Szczegóły (regulamin zawodów) na stronie: www.bielskobialanoca.pl

Zgłoszenia przez formularz: http://bielskonoca.hostingasp.pl/Zglos/BBNoca2021_1

 

„Bielsko-Biała Nocą” to cykl miejskich zawodów w biegu na orientację o charakterze sprinterskim organizowanych raz w miesiącu w okresie od września do grudnia w różnych częściach miasta w godzinach wieczornych.

 

W tym roku zawody „Bielsko-Biała Nocą” organizowane będą już po raz ósmy. Poprzednie edycje w latach 2014 – 2020 cieszyły się dużym zainteresowaniem gromadząc na starcie każdego etapu, bez względu na pogodę wielu uczestników (rekordowo 400), w różnym wieku  od najmłodszych startujących wraz z rodzicami po seniorów. W zawodach uczestniczą zarówno biegacze z klubów, jak i osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z orientacją sportową. Dużą grupą uczestników są zespoły rodzinne z naszego miasta i okolic, dla których przygotowana jest specjalna trasa. Duża liczba startujących zespołów rodzinnych, bez względu na warunki pogodowe i późną porę, świadczy o tym, że atmosfera i forma zawodów podoba się mieszkańcom, a rodzinne bieganie z mapą jest dobrą propozycją dla rodzinnej aktywności i wspólnego spędzania czasu Dla najmłodszych udział w imprezie pod opieką rodziców to przede wszystkim dobra zabawa.

 

Średnio w zawodach uczestniczy ok. 300 osób, przy czym 1/3 stanowią biegacze startujący  na trasach indywidualnych, 1/3 amatorzy startujący na trasach dla początkujących, a 1/3 zespoły rodzinne. Sporą grupą uczestników  są zawodnicy z Czech. W tym roku po raz pierwszy jedna z tras o długości ok. 2,0 km przygotowywana jest z myślą o seniorach amatorach. Dla osób początkujących na starcie prowadzone jest krótkie szkolenie z podstawowych zasad posługiwania się mapą.

 

Zawody są świetną okazją do aktywnego spędzenia wolnego czasu, a przy okazji poznania mniej znanych zakątków naszego miasta. Szczególną cechą tych zawodów  jest fakt łączenia wysiłku fizycznego (marszu, biegu) z wysiłkiem intelektualnym.

 

Zawody „Bielsko-Biała Nocą” są rozgrywane w oparciu o specjalnie przygotowane mapy w skali 1:4000, a trasy zawodów są dostosowane zarówno dla biegaczy mających już doświadczenie w orientacji sportowej, jak i dla osób, które dopiero zaczynają bieganie z mapą.

 

Podstawowe zasady rozgrywania zawodów:

Zawodnik otrzymuje na starcie mapę z wyrysowanymi punktami kontrolnymi. W jak najkrótszym czasie musi odnaleźć punkty kontrolne oznaczone w terenie biało – pomarańczowymi lampionami. Obecność na punkcie kontrolnym zawodnik potwierdza sam rejestrując ich znalezienie za pomocą systemu SportIdent. Każdy punkt kontrolny wyposażony jest w tym celu w specjalną stację, do której należy włożyć (przyłożyć) swój chip (własny lub udostępniony przez organizatorów). Zawodnik kończy swój start w miejscu oznaczonym jako „meta”, potwierdzając obecność na mecie za pomocą chipa i stacji SportIdent. Po ukończeniu trasy zawodnik zgłasza się do biura zawodów w celu odczytania przebiegu trasy z chipa. Zawodnicy, którzy korzystali z chipów organizatorów oddają je w biurze zawodów.

 

Organizatorem zawodów jest Klub Sportowo – Rekreacyjny TKKF „Beskidek”, Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz wolontariusze z grupy „Bielsko-Biała O-Team”. Zawody nie są imprezą komercyjną, są są organizowane pod patronatem Prezydenta Miasta i dofinansowane ze środków Urzędu Miejskiego w ramach wspierania kultury fizycznej.

plakat_A3_2021-1

Dodaj komentarz

Wypełnij wszystkie pola formularza!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>