Franciszek Kubok dla Wapienicy

Dziś temat patrona Szkoły Podstawowej nr 32 w Bielsku-Białej Wapienicy. Po 58 latach Ludwika Waryńskiego ma zastąpić król Jan III Sobieski – taką decyzję podjęła rada pedagogiczna, rada rodziców i dyrekcja szkoły. Czy nie warto jednak zastanowić się nad jeszcze jedną kandydaturą lokalnego działacza z Wapienicy?

Mowa tu o Franciszku Kuboku, Franciszek Kubok, organizatorem wielu lokalnych przedsięwzięć, przewodniczącym Macierzy Ziemi Cieszyńskiej oddział w Wapienicy. Franciszek Kubok był również współzałożycielem Stowarzyszenia Katolickiego, które wybudowało pierwszy kościółek w Wapienicy. Jako podoficer 3 Pułku Strzelców Podhalańskich z Bielska oddał swoje życie za ojczyznę w Katyniu.
W 1958 roku Franciszek Kubok był kandydatem na patrona nowego gmachu szkoły w Wapienicy, jednak z oczywistych powodów ta kandydatura nie uzyskała poparcia Rady Narodowej. W obecnych czasach już prawie nikt nie pamięta o jego dokonaniach. Może zatem warto raz jeszcze rozważyć kandydaturę Franciszka Kuboka?
Stosowne dokumenty na zmianę patrona na Jana III Sobieskiego zostały już złożone w Urzędzie Miejskim, ale jeszcze nie są przegłosowane i podpisane.

Może warto się zastanowić czy w przyszłości nie nadać Jego imienia jakiejś nowej wapienickiej ulicy czy upamiętnić Go na tablicy na murach szkoły.

Dodaj komentarz

Wypełnij wszystkie pola formularza!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>